‘Vastgoed as a Service’

 

‘Vastgoed as a Service’

Smart WorkPlace partner TwynstraGudde begeleidt diverse organisaties bij hun huisvestingstraject. Nu gaan ze zelf verhuizen. Waar lopen ze tegenaan? Daarover vertellen ze in een serie blogs. Dit is de derde.

In onze vorige blogs hebben we verteld over ons avontuur naar onze nieuwe huisvesting tot nu toe en hoe we tot onze locatiekeuze, ons concept en businesscase zijn gekomen. In dit blog gaan we verder in op het concept dat wij gaande weg ‘Vastgoed as a service’ zijn gaan noemen: wat is het precies en hoe zien wij het straks terug in onze nieuwe huisvesting?

Flexibiliteit, kwaliteit en hoog serviceniveau

In de afgelopen jaren werkten wij vanuit facilitaire regie: de operationele diensten voornamelijk uitbesteden en de tactische laag in eigen beheer. We hadden een traditioneel meerjarig huurcontract, waarbij wij zelf hebben geïnvesteerd in het inbouwpakket, de inrichting en het meubilair. Diensten als schoonmaak, receptie, beveiliging, G/W/L, onderhoud en catering waren veelal separaat gecontracteerd. Een redelijk gangbaar facilitair organisatiemodel voor een organisatie van onze omvang. Naar de toekomst toe zochten we iets radicaal anders.

Allereerst willen we geen traditioneel kantoor meer huren, waarbij we langjarig een x aantal vierkante meters huren (3.000 á 4.000 m2 vvo in ons geval). We willen het kantoor ook niet zelf meer inrichten, meubileren, onderhouden en faciliteren. We willen naar een situatie waar we doen waar we goed in zijn en kunnen focussen op onze core business: adviseren. Waar mogelijk willen we onze faciliteiten delen met anderen en/of gebruik maken van andermans faciliteiten zoals een bedrijfsrestaurant en vergaderruimten. Zo min mogelijk van onszelf, zo veel mogelijk van en met anderen delen. 
TwynstraGudde is een atypische kantoorgebruiker. De vrijdag is verreweg onze drukste dag, waar dat bij de typische kantoorgebruiker de maandag, dinsdag en donderdag is. Daarnaast heeft de omvang van ons bureau de afgelopen decennia veel gefluctueerd. Daarom willen we maximale flexibiliteit waarbij de huisvesting letterlijk met ons mee kan groeien. Niet alleen over de jaren maar ook in de week. We zochten dus naar een full-service concept waarin wij volledig ontzorgd worden en veel flexibiliteit hebben.

‘Vastgoed as a Service’

Wat is ‘Vastgoed as a Service’?

Bij het ontwikkelen van het principe van ‘Vastgoed as a Service’ lieten we ons inspireren door de deeleconomie, as a service concepten en door bekende co-working formules.

In de afgelopen 15 jaar zijn grote delen van de facilitaire diensten uitbesteed aan leveranciers. Uit het tweejaarlijkse Facility & Workplace Marktonderzoek dat wij samen met FMN publiceren blijkt onder andere dat de uitbestedingsgraad structureel met 1% per twee jaar toeneemt. In lijn met de ontwikkelingen uit de consumentenmarkt zullen full-service concepten uiteindelijk groter, zo niet leidend worden. Integrated FM is al jaren in opkomst. ‘Vastgoed as a service’ gaat nog een stapje verder. ‘Vastgoed as a Service’ ziet de werkplek niet als product, maar als dienst.

Hogere eisen

Je kunt je afvragen waarom we alsmaar blijven uitbesteden. Inkopen kost veel tijd en contracten zijn in de praktijk lang niet altijd zaligmakend. Maar we komen erachter dat de markt sneller is in het doorvoeren van vernieuwingen en verbeteringen. Steeds meer organisaties focussen zich op hun core business en daar hoort schoonmaak en catering niet bij. Een andere belangrijke reden is de steeds kritischer wordende gebruiker. Werknemers verlangen dat ook de facilitaire dienstverlening vernieuwend en van hoge kwaliteit is. De minder honkvaste werknemer van nu stelt hogere eisen aan zijn werk en de werkomgeving. Zij verwachten van het werk en de werkomgeving dezelfde snelheid, gemak en kwaliteit van diensten zoals Spotify, Netflix, Bloomon, Deliveroo, Uber en Swapfiets. De facilitaire dienstverlening volgt – weliswaar langzaam – de ontwikkeling en op de consumentenmarkt, en dan vooral die van de jongere generaties.

Deze trend waarbij producten as a service worden afgenomen zie je op allerlei terreinen terug. Denk aan auto’s (de opkomst private lease), witgoed (Bundles), kleren (Cloakroom), bloemen (Bloomon), avondeten (Hello Fresh), fietsen (Swapfiets) en koptelefoons (Gerrard Street). Met deze diensten koop je naast het product ook gemak; je wordt ontzorgd. Je hoeft er niet meer voor naar de winkel, je hoeft geen grote investering te doen, je hebt zonder je te hoeven verdiepen in de laatste trends en ontwikkelingen toch altijd het nieuwste, het onderhoud en de garantie is automatisch geregeld, het is veelal duurzaam en/of circulair en – steeds belangrijker – je maakt onderdeel uit van een merkidentiteit, je identificeert je met en voelt je onderdeel van een community.

Alhoewel het al sinds de jaren ’90 bestaat, zie je deze vorm van dienstverlening in het vastgoed de laatste jaren opkomen. Partijen als Regus, Spaces, Tribes, Seats2Meet, WeWork en HNK, maar ook meer lokale initiatieven zoals B. Amsterdam, Spring House, Microlab bestormen de kantorenmarkt. Zogenaamde flexibele kantoorruimtes of co-working spaces schieten als paddenstoelen uit de grond. Bij deze formules neem je een all inclusive service af: je betaalt een vast bedrag per werkplek per maand dat is vastgelegd in een kortdurend huurcontract en je hoeft verder niets meer te regelen. Deze partijen herontwikkelen incourante en veelal leegstaande kantoren tot hippe werkplekken met nieuwe energie, ondernemerschap en creativiteit. In de huidige hoogconjunctuur zie je ook talloze voorbeelden van hoogwaardige kantoren en locaties waar co-working formules neerstrijken.

Daarnaast zien we een fenomeen genaamd pairing. Een grote kantoorhoudende organisatie stoot een deel van zijn kantoor af om in samenwerking met een co-workingformule te verhuren. Niet alleen interessant om als flexibele schil te gebruiken, maar ook om interessante ondernemers, start ups en bedrijfjes naar binnen te halen. Organisatie gaan echt onderscheid maken tussen ‘fixed space, ‘flex space’ en ‘demand space’.

Toegevoegde waarde voor eindgebruiker

‘Vastgoed as a Service’ gaat nog een stapje verder. Uiteindelijk huur je namelijk in de huidige co-working formules nog steeds voor een korte of langere duur een kantoor. Weliswaar met veel diensten erbij en wat meer flexibiliteit dan standaard kantoren. Daarnaast maak je onderdeel van een community.

‘Vastgoed as a Service’ is een vorm waarbij een aanbieder zich focust op het leveren van toegevoegde waarde voor de eindgebruiker (de huurder). De aanbieder gaat verder dan alleen het verhuren van vierkante meters of werkplekken. Door huisvesting als een service aan te bieden moet de aanbieder ervoor zorgen dat de diensten continu blijven aansluiten op de behoeften van de gebruikers. De leverancier kijkt en denkt proactief mee met zijn gebruikers en faciliteert de gebruiker gevraagd en ongevraagd in veranderende behoeften. Echte klantgerichtheid is hierbij cruciaal. Bijvoorbeeld door te signaleren dat de organisatie groeit en op basis hiervan meer of andere werkplekken te faciliteren. Goed te doorgronden wat de ontwikkelingen en behoeften van de eindgebruiker is en hierop proactief in te spelen.

Flexibiliteit in onze nieuwe huisvesting

We hebben (in 2017) gesproken met alle bekende aanbieders in de markt. Zij kwamen echter alsnog met huurcontracten voor een langere looptijd. Geen van allen kon echte flexibiliteit bieden waarbij ze ons atypische kantoorgebruik over de week als de gewenste flexibiliteit over meerdere jaren kon faciliteren. Ook moesten wij als TwynstraGudde in al deze formules grotendeels op gaan in de identiteit en uitstraling van de betreffende formule. Er bleek weinig ruimte voor eigen identiteit en uitstraling binnen deze concepten.

Daarom hebben wij gekozen voor een lokale partij, Schipper Bosch, die het concept samen met ons verder heeft ontwikkeld. Hierdoor hadden we veel te zeggen over de uitgangspunten, het ontwerp en de identiteit. Schipper Bosch biedt ons daarnaast zeer hoge flexibiliteit. Allereerst kunnen we gebruik maken van diverse faciliteiten in De Nieuwe Stad (het gebied waar ons nieuwe kantoor wordt gebouwd), zoals een grote evenementenruimte, diverse bijeenkomstruimten en verschillende horecavoorzieningen. Dit hoeven we dus niet meer zelf te regelen of faciliteren. Bijkomend voordeel is dat we ook buiten ons kantoor komen en zodoende meer in contact komen met anderen bewoners in het gebied. Daarnaast biedt Schipper Bosch onze flexibiliteit over de week. Op vrijdag huren we meer werkplekken, vergaderruimten en parkeerplekken dan op de anderen dagen. Per uur, dagdeel of dag kunnen we waar nodig werkplekken en vergaderruimten bij huren. Op de overige dagen worden deze ruimten verhuurd aan andere ondernemers, zzp’ers, freelancers, projectteams etcetera. Hierdoor maken we niet alleen heel efficiënt en duurzaam gebruik van onze werkplekken, maar komen we ook in contact met talloze andere inspirerende bedrijven. Gedurende de looptijd van het contract kunnen we tot 75% van onze huisvesting afstoten. Er is een deel van het gebouw waar we bij groei, en indien beschikbaar, kunnen uitbreiden door middel van een first right of refusal.

‘Vastgoed as a Service’

In de komende maanden delen wij onze ervaringen, hoogte- en dieptepunten, missers en successen met u over verschillende andere thema’s en stappen. We gaan onder andere nog in op: duurzaamheid, Smart Building, mobiliteit, architectuur, de successen en missers, do’s and don’ts. Bent u nu al nieuwsgierig naar deze onderwerpen? Neem gerust contact op, we komen er graag meer over vertellen.

Kom onze nieuwe huisvesting zelf bewonderen

Vanaf november 2019 mag u het einderesultaat ook zelf komen bewonderen. We organiseren rondleidingen voor de geïnteresseerden. Houd de website en onze blogreeks in de gaten voor data en aanmeldingen.

Auteur: Sjoerd Memelink, senior adviseur huisvesting bij TwynstraGudde en expert bij Smart WorkPlace.

Lees hier het eerste blog in deze serie: 'The road to....'

Lees hier het tweede blog in deze serie: 'Hebben we uberhaupt nog wel een kantoor nodig?'

Delen:

Meer nieuws

Duurzaam integraal verankeren in een programma van eisen

Duurzaam integraal verankeren in een programma van eisen

maandag 4 mei

Hoe zorgen organisaties ervoor dat duurzaamheidsdoelen niet verzanden in goede bedoelingen, maar werkelijkheid worden in ...

Lees meer

Uitdaging

Uitdaging

donderdag 30 april

Mogelijk raakt u bij het lezen van deze 450 woorden (even) afgeleid door dit overzicht van deelnemende organisaties ...

Lees meer

Informatiebeveiliging op de werkplek

Informatiebeveiliging op de werkplek

woensdag 29 april

Door de razendsnelle groei van digitale communicatie is het cruciaal om zakelijke gegevens op de werkplek goed beveiligd ...

Lees meer

De nieuwe werklogica

De nieuwe werklogica

woensdag 29 april

Deze blog is de eerste in een reeks over De Nieuwe Werklogica. In die reeks staat niet de tool ...

Lees meer

WorkPlace Management A

WorkPlace Management A

dinsdag 28 april

Op 3 juni 2026 start de cursus WorkPlace Management A (voorheen de Basiscursus WorkPlace Management) met een kennismakingsbijeenkomst. ...

Lees meer

'Hybride werken mislukt door te weinig inzicht'

'Hybride werken mislukt door te weinig inzicht'

dinsdag 28 april

Op 20 en 21 mei vindt de WorkPlace Xperience plaats in de Jaarbeurs Utrecht. Een evenement vol met inspirerende sprekers. ...

Lees meer

Grip op bezuinigingen in het vastgoed

Grip op bezuinigingen in het vastgoed

donderdag 23 april

Steeds meer organisaties moeten fors bezuinigen. Vastgoed speelt daarin een sleutelrol: het is vaak een van de grootste ...

Lees meer

Stands WorkPlace Xperience 2026 uitverkocht!

Stands WorkPlace Xperience 2026 uitverkocht!

woensdag 22 april

De stands voor WorkPlace Xperience 2026 zijn officieel uitverkocht! Alle stands zijn ingevuld, waarmee het event opnieuw ...

Lees meer

Vacature: Medior Hospitality & Facility Manager 

Vacature: Medior Hospitality & Facility Manager 

dinsdag 21 april

Een hecht team van dedicated people dat streeft om bedrijven beter en gastvrijer in te richten; het proactief ...

Lees meer

Werkomgeving als lerend systeem

Werkomgeving als lerend systeem

vrijdag 17 april

In deze video geeft Farlon Hubner een inkijkje in hoe de provincie Gelderland haar werkomgeving continu doorontwikkelt. ...

Lees meer

Een uniek contract van ISS en Heineken

Een uniek contract van ISS en Heineken

vrijdag 17 april

Een nieuwe samenwerking is bevestigd op het gebied van workplace management en facility management. Met deze overeenkomst ...

Lees meer

Teamuitbreiding voor professionalisering dienstverlening

Teamuitbreiding voor professionalisering dienstverlening

donderdag 16 april

Bijzaak Facilitaire Experts verwelkomt per 1 mei 2026 Sander van de Poll als mededirecteur en eigenaar. Samen met Ralph ...

Lees meer

Werkplekconcept als fundament voor groei 

Werkplekconcept als fundament voor groei 

donderdag 16 april

Voor de uitbreiding van haar kantoor in New Babylon ontwikkelde Netbeheer Nederland samen met Parella eerst een werkconcept. ...

Lees meer

Vacature - Medior consultant huisvesting & Facilitair | Limoonworks

Vacature - Medior consultant huisvesting & Facilitair | Limoonworks

woensdag 15 april

Limoonworks is een adviesbureau met een team van gedreven professionals, gespecialiseerd in het begeleiden van organisaties ...

Lees meer

Programma van WPX 2026 is live!

Programma van WPX 2026 is live!

woensdag 15 april

Tijdens de WorkPlace Xperience 2026 op 20 en 21 mei in de Jaarbeurs Utrecht staat alles in het teken van Balance@Work: de ...

Lees meer

De businesscase van geluk: bestaat die?

De businesscase van geluk: bestaat die?

woensdag 15 april

WorkPlace Xperience heeft dit jaar een primeur: de lancering van G3. Daarmee krijgen organisaties de beschikking over een ...

Lees meer

Bereken jouw kantoorinrichting

Bereken jouw kantoorinrichting

dinsdag 14 april

Met WorkWise, onderdeel van het nieuwe Envalue Platform, bereken je hoeveel vierkante meter je nodig hebt voor jouw kantoor. ...

Lees meer

WorkPlace Professionals Paviljoen voor ontmoeting

WorkPlace Professionals Paviljoen voor ontmoeting

maandag 13 april

Het is bijna zover, de WorkPlace Xperience vindt plaats op 20 & 21 mei in de Jaarbeurs Utrecht. Dit jaar wordt het groter ...

Lees meer

Een kijkje achter de schermen

Een kijkje achter de schermen

donderdag 9 april

Hare Majesteit Koningin Máxima bracht woensdagmiddag 1 april een werkbezoek aan Vepa in Hoogeveen. Daar kreeg zij ...

Lees meer

Whitepaper: Circulaire totaalinrichting

Whitepaper: Circulaire totaalinrichting

donderdag 9 april

Een schonere wereld met zo min mogelijk afval en daarmee bijdragen aan een circulaire economie, dat is waar OPNIEUW! naar ...

Lees meer

Terug naar boven