Mirjam Bult: “Reageer bij co-creatie op de campus op de vraag van je omgeving”

 

Mirjam Bult: “Reageer bij co-creatie op de campus op de vraag van je omgeving”

Reageer op de vraag van je omgeving. Dat advies geeft Mirjam Bult-Spiering, bestuurslid van de Universiteit Twente. Ze verzorgt op 8 december een keysessie tijdens het online event ‘Co-creatie op de Campus’.

Mirjam Bult-Spiering is sinds 2015 vicevoorzitter van het College van Bestuur van de Universiteit Twente en in die hoedanigheid onder meer verantwoordelijk voor de campusontwikkeling. Daarmee heeft ze vanwege haar achtergrond al om twee redenen feeling, vertelt ze: “Ik was in het verleden zelf alumnus van de Universiteit Twente. Bovendien ben ik al mijn hele beroepsleven gefascineerd door publiek-private samenwerking.” Vervolgens gaat ze specifiek in op de campus van de UT. “Als je de UT-campus wilt begrijpen is het goed om je te realiseren dat de UT gerealiseerd is om bij te dragen aan een nieuw economisch profiel van de regio Twente na het verdwijnen van de textielindustrie. En dat betekent dat de campus vanaf het begin is ontworpen als een gebied waar studenten, onderzoekers, mensen uit de regio en medewerkers van bedrijven elkaar moesten kunnen ontmoeten. De UT is ook de enige universiteit die vanaf het begin als campusuniversiteit is ontworpen. Dat zie je terug in de aandacht die vanaf het begin in het ontwerp is besteed aan ruimtelijke kwaliteit en het ruimtelijk ritme. Het is ook vanaf het begin ingericht als verblijfsgebied in de brede zin van het woord. Met woningen en sportfaciliteiten en faciliteiten voor mensen die op de campus studeren en werken en er ook wonen en leven.”

Daar waar samenwerking met bedrijven vanaf het begin in het DNA van de UT zat, vond de daadwerkelijke vestiging van bedrijven in de loop der jaren geleidelijk plaats. “Dat gebeurde of op het Business & Science Park, dat tegen de campus aanligt of op het terrein van de campus zelf. De innovatiecampus van de UT, gerealiseerd in de jaren ’80 van de vorige eeuw, is ook een van de oudste ‘science parks’ van Nederland.”

Co-creatie

Als Bult kijkt naar de ontwikkeling van de co-creatie op de campus van de UT de afgelopen decennia ziet ze dat het belang van shared facilities enorm is toegenomen, evenals de complexiteit om dat goed voor elkaar te krijgen. “Daar waar je in het begin nog kon volstaan met een clean room waar ook bedrijven in konden, maken we nu shared facilities die vanaf het begin zo ontworpen zijn dat ze niet alleen gebruikt kunnen worden door studenten, wetenschappers en bedrijven maar bijvoorbeeld ook door individuele burgers in het kader van citizen science. Daarbij letten we erop dat we in het ontwerp steeds inspelen op nieuwe ontwikkelingen.” Een tweede ontwikkeling is het stimuleren van ondernemerschap, een element waar de UT ook bekend om staat. “Dat betekent dat je als UT niet alleen bedrijven faciliteert, maar er ook voor zorgt dat er nieuwe bedrijvigheid ontstaat op je campus. En dat betekent dat je het als campus zo gemakkelijk mogelijk maakt om van een idee tot een onderneming te komen en daarna om zo’n onderneming te laten groeien. Zo hebben we laagdrempelige faciliteiten voor studenten start-ups in een gebouw waar studenten ook voor de gezelligheid bij elkaar komen. En incubator-faciliteiten voor de serieuzere start-ups. Maar op de campus zijn ook bedrijven gevestigd die al aan de bovenkant van het MKB zitten en die de hele hiervoor beschreven groei al hebben doorgemaakt. Ons uitgangspunt bij de campus is dat we de hele ontwikkeling van een onderneming – van eenmansbedrijf tot bedrijf van 300 medewerkers – willen faciliteren.”

Bult heeft een aantal adviezen voor campussen die ook aan de slag willen met co-creatie. “Als eerste: zorg dat je op de vraag van de omgeving reageert. Verdiep je in maatschappelijke vragen en in businessvragen en ga niet je eigen producten pushen. Ik zie namelijk dat kennisinstellingen nog wel eens die neiging hebben. Bij ons daarentegen zit inspelen op de behoefte in ons DNA en dat is niet los te zien van onze ontstaansgeschiedenis: we zijn er voor het sociaaleconomisch profiel van de regio en voelen ook die verantwoordelijkheid.” Diezelfde kritische instelling heeft de UT ook tegenover startende ondernemingen: “We vinden het natuurlijk prachtig als iemand een goed idee heeft, maar benadrukken ook dat het kansloos is als je geen goed beeld hebt van de behoefte en de markt. Vervolgens willen we ze wel helpen om ervoor te zorgen dat zo’n marktanalyse er wel komt.”

Corona

De coronacrisis heeft ook voor de campus van de UT gevolgen gehad. Bult: “Het heeft ons allereerst laten beseffen hoe belangrijk het is dat we het op deze manier bij elkaar hebben. Daarnaast hebben we gemerkt dat de motivatie om te komen tot co-creatie zo groot is, dat het mensen eigenlijk niet meer uitmaakt als ze dat niet vanuit hun eigen ruimte kunnen doen. Het maakt mensen niet meer uit waar ze op de campus zitten als ze er maar naartoe kunnen. Je ziet dat door corona er ook veel meer flexibiliteit is ontstaan wat betreft het gebruik van ruimtes. Community wordt belangrijker gevonden dan individuele voorzieningen.”

Onder invloed van corona is ook het hybride onderwijs van karakter aan het veranderen. Bult: “Eerst was er een duidelijke scheiding tussen activiteiten on campus en off campus, nu loopt het steeds meer door elkaar. We hebben nu ook echt hybride classrooms, waarbij een deel van de studenten aanwezig is en een deel van afstand onderwijs volgt. Datzelfde zie je ook bij vergaderingen.”

De ontwikkelingen in het hybride onderwijs en vergaderen betekent dat er geïnvesteerd moet worden in nieuwe faciliteiten. “Dat doen we momenteel op twee manieren: we zorgen ervoor dat mensen snel beschikken over de benodigde basisapparatuur en we experimenteren met meer high end faciliteiten zodat we in de toekomst het robuust kunnen inrichten met apparatuur die nog veel meer kan. En zodat we high end hybride kunnen onderwijzen, onderzoeken en vergaderen. Met inzet van technieken zoals VR, AR en AI.”

Het past in de overtuiging die het bestuur van de UT al langer had, aldus Bult: “De digitale infrastructuur is net zo’n strategische investering als de fysieke infrastructuur.” Ook realiseerde het bestuur zich dat de digitale infrastructuur evenzeer bestond uit hardware als uit software. “Bij dat laatste wil je graag een strategisch partnership aangaan met de private leverancier zodat het product dat je aanschaft ook mee ontwikkelt met onze wensen.”

De UT had al een aantal vastgoedontwikkelingen op stapel staan. Die waren allemaal maximaal flexibel ingericht, hetzij in functionaliteit (wie gebruikt ze) hetzij in tijd. “We gaan nu bijvoorbeeld investeren in circulaire semipermanente huisvesting, die je als het niet meer nodig is kunt ontmantelen en elders neerzetten of kunt verkopen. Daarmee creëer je flexibiliteit die je met regulier vastgoed niet hebt.”

Drie perspectieven

De UT wil ook teruggaan naar de uitgangspunten van het lange termijn strategisch huisvestingsplan. “We willen nu gaan kijken wat er qua fysieke infrastructuur en qua digitale infrastructuur nodig is en wat is er nodig voor high flex werken – thuis en op de campus. Die drie perspectieven moeten leiden tot nieuwe uitgangspunten voor de inrichting van de werk- en studeeromgeving.” Daarbij is de UT gewend om bewust met geld om te gaan: “We zijn een relatief jonge universiteit en dus relatief beperkt bedeeld met overheidsmiddelen. Daardoor zijn we gewend om efficiënt te werken.” Ook de ligging van de campus is een voordeel: “De campus heeft zelf nog de nodige inbreidingsmogelijkheden en hetzelfde geldt voor het ernaast gelegen Business & Science Park. Bovendien hebben we als UT samen met de gemeente Enschede en ondernemers een strategie gemaakt voor het gebied als geheel.”

Het Business & Science Park is een innovatiecampus en als topwerklocatie geïdentificeerd door de provincie Overijssel en de gemeente Enschede. De provincie en gemeente ondersteunen het daarom zowel beleidsmatig als financieel. “Voor het gehele gebied – Business & Science Park en campus – is twee jaar geleden een samenhangende gebiedsstrategie ontwikkeld met ondernemers, provincie, gemeente en universiteit. We gaan nu ook een gebiedsorganisatie inrichten waarin al deze partijen zijn vertegenwoordigd. Overigens zie je ook nu al dat het niet meer strikt gescheiden is: er zijn bedrijven gevestigd op de campus en er vinden universiteitsactiviteiten – bijvoorbeeld van het solar team en het waterstof team – plaats op het Business & Science Park. Natuurlijk blijven er altijd verschillen, bijvoorbeeld in eigendom. Zo is op het Business & Science Park het eigendom verdeeld tussen gemeente en particuliere eigenaren, terwijl op de campus alles eigendom is van de UT.”

Valkuil

Bult benoemt ook een valkuil voor co-creatie op de campus. “Denk niet te veel in instituties, maar betrek ook individuen erbij. Die hebben namelijk ook belang bij producten van de UT of van de bedrijven. Kortom: vergeet naast Publiek en Privaat ook de derde P van People niet.”

Ze heeft ook nog een duidelijk advies: “Blijf investeren in het goed begrijpen van Publiek en Privaat. In zulke constructies krijgen publieke partijen vaak de overhand. Omdat ze gewend zijn om regie te voeren en omdat private partijen vinden dat publieke partijen het maar moeten oplossen. Daarom blijft het hard werken om te zorgen dat het gezamenlijke activiteiten blijven. Waarbij je er soms tegenaan loopt dat publieke sturing anders is dan private sturing. Die laatste is vaak directer en sneller.”

Inschrijven voor het online event ‘Co-creatie op de campus’ van Campus Day op 8 december kan hier.

Delen:

Meer nieuws

Bereken jouw kantoorruimte

Bereken jouw kantoorruimte

dinsdag 14 april

Met de WorkWise, onderdeel van het nieuwe platform van het nieuwe Envalue Platform, bereken je hoeveel vierkante meter je ...

Lees meer

WorkPlace Professionals Paviljoen voor ontmoeting

WorkPlace Professionals Paviljoen voor ontmoeting

maandag 13 april

Het is bijna zover, de WorkPlace Xperience vindt plaats op 20 & 21 mei in de Jaarbeurs Utrecht. Dit jaar wordt het groter ...

Lees meer

Een kijkje achter de schermen

Een kijkje achter de schermen

donderdag 9 april

Hare Majesteit Koningin Máxima bracht woensdagmiddag 1 april een werkbezoek aan Vepa in Hoogeveen. Daar kreeg zij ...

Lees meer

Whitepaper: Circulaire totaalinrichting

Whitepaper: Circulaire totaalinrichting

donderdag 9 april

Een schonere wereld met zo min mogelijk afval en daarmee bijdragen aan een circulaire economie, dat is waar OPNIEUW! naar ...

Lees meer

Een doorlopend proces zonder eindstreep

Een doorlopend proces zonder eindstreep

woensdag 8 april

Tijdens SWP op Locatie bij provincie Gelderland werden bezoekers meegenomen in het werkconcept. Hierin werd duidelijk dat ...

Lees meer

Dit systeem creëert elke dag een passend kantoor

Dit systeem creëert elke dag een passend kantoor

dinsdag 7 april

Na jaren van ontwikkeling binnen de muren van het kantoorconcept Mr. Green Offices, werd vorig jaar de knoop doorgehakt: ...

Lees meer

Fellowes investeert in nieuw kantoor met showroom

Fellowes investeert in nieuw kantoor met showroom

dinsdag 7 april

Fellowes Contract Interiors (voorheen Filex Workspace Solutions) gaat verhuizen naar een nieuw kantoor op een unieke locatie ...

Lees meer

Projecten sneller en beter door fysiek samenwerken

Projecten sneller en beter door fysiek samenwerken

donderdag 2 april

Drie jaar na het uitbrengen van acht aanbevelingen voor de werkplek van de toekomst door het College van Rijksbouwmeester ...

Lees meer

Nieuwe partner bij Smart WorkPlace: OPNIEUW!

Nieuwe partner bij Smart WorkPlace: OPNIEUW!

woensdag 1 april

Een nieuwe partner heeft zich aangesloten bij Smart WorkPlace: OPNIEUW! Een kennispartner op het gebied van totaalinrichting ...

Lees meer

'Het is belangrijk dat iedereen elkaar vooruithelpt'

'Het is belangrijk dat iedereen elkaar vooruithelpt'

dinsdag 31 maart

De WorkPlace Xperience (WPX) komt steeds dichterbij, met veel aanmeldingen en een gevarieerde lijst partners. Ook ISS is ...

Lees meer

Deze werkplek beweegt mee

Deze werkplek beweegt mee

dinsdag 31 maart

Hoe ziet een werkomgeving eruit als je deze niet eenmalig inricht, maar continu blijft verbeteren? 

Lees meer

Nederland recyclekampioen?

Nederland recyclekampioen?

maandag 30 maart

Nederland heeft zich in de aanloop van de Global Recycling Day en de Week van de Ciruclaire Economie gepresenteerd als recyclekampioen. ...

Lees meer

E-zine Smart Buildings

E-zine Smart Buildings

donderdag 26 maart

De werkomgeving verandert in een razendsnel tempo. Er is meer aandacht voor de toekomst, wordt bewuster gebruikt en efficiënter ...

Lees meer

Klankruimtes met inhoud

Klankruimtes met inhoud

woensdag 25 maart

Fabromont Kugelgarn mag zich al sinds 2009 trotse partner noemen van de Hoogeschool voor de Kunsten Utrecht (HKU). En tot ...

Lees meer

'Een project waar we trots op zijn'

'Een project waar we trots op zijn'

woensdag 25 maart

Het bedrijf Vepa is een innovatief en duurzaam project aangegaan met Royal Talens in Apeldoorn. Een project waarin duurzame ...

Lees meer

SWP Talks #72: Duurzaamheid als gezamenlijke reis

SWP Talks #72: Duurzaamheid als gezamenlijke reis

dinsdag 24 maart

In deze podcast, onder leiding van Wim Kooyman van Smart WorkPlace, vertellen Egbert Bos, contractmanager bij Gispen en ...

Lees meer

City Table XL Gemeente Den Haag

City Table XL Gemeente Den Haag

maandag 23 maart

Op woensdag 15 april 2026 vindt de City Table XL plaats bij de gemeente Den Haag in het Stadhuis. Tijdens dit event gaat ...

Lees meer

Keynote Rick Porcelijn: 'Een levensveranderende reis'

Keynote Rick Porcelijn: 'Een levensveranderende reis'

donderdag 19 maart

Tijdens de WorkPlace Xperience (WPX), die plaatsvindt op 20 en 21 mei in de Jaarbeurs Utrecht, geeft Rick Porcelijn een ...

Lees meer

SWP op Locatie: programma bekend

SWP op Locatie: programma bekend

woensdag 18 maart

Volgende week woensdag 25 maart is het zover, SWP op Locatie bij Provincie Gelderland. De Provincie laat zien wat het betekent ...

Lees meer

Nederlandse finalist in duurzame kookwedstrijd

Nederlandse finalist in duurzame kookwedstrijd

dinsdag 17 maart

Op 24 maart 2026 nemen finalisten uit acht landen in London deel aan de Grand Finale van Cook for Change!, Sodexo’s ...

Lees meer

Terug naar boven