Kersverse MVO-manager 2018 Geanne van Arkel opent AEX-beursdag

 

Kersverse MVO-manager 2018 Geanne van Arkel opent AEX-beursdag

Geanne van Arkel van Interface – Founding Partner van Smart WorkPlace – opende maandag 12 november 2018 de beursdag. SWP spreekt met haar over noodzaak en uitdagingen van een gezonde en circulaire leef- en werkwereld. 

Op donderdag 8 november is Geanne van Arkel, Head of Sustainable Development bij Interface, verkozen tot MVO-manager van het Jaar 2018. Dit gebeurde tijdens het 18de Nationaal Sustainability Congres in ’s-Hertogenbosch, waar Geanne van Arkel de bokaal die bij deze verkiezing hoort aangereikt kreeg van Maurits Groen. 

Als Expert van het kennisplatform Smart WorkPlace wil Geanne graag haar eerste ideeën aan Smart WorkPlace ontvouwen hoe het komende jaar invulling te geven aan deze verkiezing. Een interview over ambities en doelen.

Jouw uitverkiezing plaatst jou in de positie om nadrukkelijk profiel te maken en dan de aandacht te vestigen op bepaalde ontwikkelingen en thema's. Ben je je al bewust van de mogelijkheden van je uitverkiezing? En welke thema's wil je dan onder de aandacht brengen?

“Bewust? Ik ben nog meer beduusd! Maar natuurlijk, zeker ga ik graag de lessen die we van de natuur kunnen leren nog meer onder de aandacht brengen. In mijn pitch gebruikte ik bijvoorbeeld de metafoor van fabrieken als een bos. Stel je eens voor dat het uitgangspunt voor alles wat in de gebouwde omgeving wordt gerealiseerd is dat het moet functioneren als een bos. Natuurlijk gaat het dan om circulair bouwen, maar ook gaat het om bijdragen aan een betere luchtkwaliteit, het absorberen van water, het koelen van de omgeving en het vergroten van de biodiversiteit. Deze biomimicry-aanpak zorgt ervoor dat het leefklimaat in een stad verbetert en dat je als bonus ook nog blijere burgers creëert, want natuurlijk gaat het hier ook om het toepassen van groene gevels en groene daken. En wetenschappelijk is bewezen dat mensen zich beter voelen in een groene omgeving. Deze aanpak kun je door het toepassen van de principes van biophilic design ook vertalen  naar interieurontwerp, want negentig procent van onze tijd zijn we binnen. Wel fijn als dat dan ook een inspirerende en gezonde omgeving is waardoor je je niet alleen lekkerder voelt, maar ook nog creatiever en productiever bent. Architecten kunnen zich laten inspireren door het Inside/Inside platform, waardoor de keuze voor gezonde, circulaire interieurproducten met een lage CO2-voetprint makkelijker wordt gemaakt. Alhoewel op het gebied van de circulaire economie in veel ketens en sectoren al veel gebeurt, vind ik dat er nog te weinig met andere takken van sport wordt samengewerkt. Juist wanneer we de circulaire economie met een zo laag mogelijke CO2-voetprint slim willen vorm geven is samenwerken belangrijk.”

“En het meest belangrijke thema vind ik integraal problemen oplossen. Alleen met een holistische aanpak gaan we de problemen van deze tijd omzetten in kansen. We moeten niet inzoomen, maar uitzoomen en de complexiteit omarmen, want dan wordt juist onze oplossingsvijver groter. Bij Interface hebben we dat geleerd van The Natural Step. Bij elke keuze die je maakt, houd je rekening met de systeemgrenzen van onze aarde. Wij hebben dat pragmatisch vertaald in zeven fronten, die geïnspireerd zijn door hoe de natuur werkt, zonder afval, met gezonde materialen en hernieuwbare energie, in gesloten cirkels, waarbij zoveel mogelijk gebruikt wordt gemaakt van wat lokaal voorhanden is. Front zes is onze focus om iedereen hierbij te betrekken, zowel binnen als buiten ons bedrijf. Front zeven zijn de nieuwe inclusieve circulaire business modellen die op deze manier ontstaan, zoals ons terugname-programma ReEntry. Of Net-Works en NextWave waardoor we een bijdrage kunnen leveren aan het oplossen van de plastic problematiek, door biodiversiteitsverlies tegen te gaan door spooknetten in te zamelen en te voorkomen dat plastic überhaupt in de oceaan beland. Visnetten zijn namelijk net als het garen van onze tapijttegels gemaakt van nylon.”

Welke kansen zie je voor Interface om te profiteren van jouw uitverkiezing?

“Nou, als mensen geïnteresseerd zijn in de thema’s die ik onder de aandacht wil brengen, dan kan ik als voorbeeld geven wat Interface op dat gebied doet en daarmee mensen inspireren. En tegelijkertijd ze enthousiast maken over Interface. Zodat als ze toe zijn aan een Positive Space, weten dat de producten en diensten van Interface niet alleen bijdragen aan een inspirerend interieur en een gezond binnenklimaat, maar ook aan een gezondere planeet.”

“Daarnaast wil Interface op een meer positieve manier de kansen die de oplossingen die de opwarming van de aarde kunnen terugdraaien onder de aandacht brengen. Chad Frischmann van Project Drawdown presenteerde op het Nationaal Sustainability Congres 100 oplossingen die kunnen bijdragen aan het tegengaan van klimaatverandering. Dit project is geïniteerd door Paul Hawken, de man die in de jaren negentig met zijn boek ‘The Ecology of Commerce’ Interface inspireerde om het roer om te gooien. In dit boek beschreef hij dat bedrijven niet alleen de probleemveroorzakers zijn, maar juist ook voor de oplossing kunnen zorgen als ze werken zoals de natuur dat doet. Dat heeft geleid tot onze missie om in 2020 een bedrijf te zijn die een herstellende bijdrage levert aan milieu en maatschappij door te leren van de natuur. De randvoorwaarde is dat we onze negatieve impact willen elimineren en dat doel is grotendeels binnen bereik.”

Regeneratie

“Paul Hawken heeft ons drie jaar geleden uitgedaagd om ook te gaan onderzoeken hoe wij kunnen bijdragen aan het tegengaan van klimaatverandering omdat hij door het Drawdown-onderzoek in zag dat het mogelijk was. Dat heeft ons geïnspireerd om de volgende stap te zetten en zelfs te willen gaan functioneren als de natuur, dus regenererend. Vandaar dat we nu werken met de metaforen van fabrieken als een bos en producten als planten ter inspiratie. En dat heeft al geleid tot een prototype tapijttegel waarin 2 kilogram CO2 wordt opgeslagen door het gebruik van biobased materialen. Uiteraard werkt dat alleen maar in een circulair model, want bij verbranding komt deze CO2 uiteraard vrij. Dankzij dit prototype is er nu een rug op de markt waarin de vijftien procent fossiele olie die nog in onze rug zat vervangen is door een bioplastic. Deze uitdaging leidt tot vernieuwing, alleen kunnen we dat natuurlijk niet, dus we willen iedereen meekrijgen in deze Climate Take Back-aanpak.”

Wat is jouw beeld op de ontwikkelingen bij klimaatdoelstellingen? En wie - politiek of bedrijfsleven - zijn het best in de gelegenheid om hier sturend in te zijn?

“Het radicaal terugbrengen van onze CO2-voetprint is heel goed mogelijk en zelfs een uitstekende investering. De oplossingen van Drawdown laten dat zien en zijn te vinden op www.drawdown.org. Onze fabrieken hebben ten opzichte van ons basisjaar 1996 een 96 procent lagere voetprint en de voetprint van een gemiddelde Interface-tapijttegel ligt daarbij 66 procent lager. We moeten alleen andere keuzes maken – resource-efficiënt én circulair tegelijk – en dus oplossingen combineren. Als je kijkt naar de top tien van de oplossingen die de meeste CO2 besparen, staat het tegengaan van voedselverspilling op nummer drie en op nummer vier een grotendeels plantaardig dieet. Dit is iets waarmee we allemaal aan de slag kunnen, vandaag, jij en ik. Weilanden en bomen combineren, dus niet alleen gras laten groeien, compenseert de methaanuitstoot van melkvee en deze oplossing staat op nummer 9. En investeringen in windenergie en twee op zonnenergie-gebaseerde oplossingen staan respectievelijk op 2, 8 en 10. Het voorkomen dat koelapparatuur en airconditioning lekt staat bovenaan, op nummer 1. Het interessante is dat al deze oplossingen tegelijkertijd diverse Sustainable Development Goals realiseren. Reden te meer dus om ermee aan de slag te gaan. Interessant is bijvoorbeeld dat als je onderwijs voor meisjes (nummer 6) combineert met gezinsplanning met (nummer 7) dat leidt tot de grootste CO2-besparing.”

Holistische aanpak

“Ik denk dat we, bottom-line, soms teveel focussen op energie alleen en dat we ook hier moeten gaan voor de holistische aanpak, zoals Drawdown die voor staat. Er is in Nederland al een organisatie die de partijen die de Drawdown oplossingen om klimaatverandering tegen te gaan bij elkaar willen brengen, Climate Cleanup. Ik zou het geweldig vinden als we als Nederland laten zien dat we echt radicaal CO2 kunnen reduceren, op zowel wijk, stad, provincie, land, als natuurlijk Europees en wereldniveau.”

“Dus iedereen moet gewoon aan de slag, dat is het de bijzondere, we hoeven op niemand te wachten. Alleen kan de overheid natuurlijk wel zaken versnellen, door bijvoorbeeld de belasting op arbeid te verschuiven naar grondstoffen. En daarnaast denk ik dat de uitdagingen niet apart moeten worden opgelost. Door de klimaatproblematiek, de uitdagingen in de circulaire economie en de Sustainable Development Goals te combineren ontstaan er juist kansen die kosteneffectief zijn. Johan Rockstrom deelde in een TED Talk onlangs vijf beleidsmaatregelen die ervoor zorgen dat we de Sustainable Development Goals kunnen realiseren en binnen de systeemgrenzen van de planeet blijven, dus klimaatontwrichting tegengaan. Focus op hernieuwbare energie, duurzame voedselproductie, nieuwe ontwikkelingsmodellen voor armere landen, reduceer inkomens-ongelijkheid en investeer in onderwijs, gelijkheid, gezondheid en gezinsplanning. Je zou kunnen zeggen dat de Drawdown-oplossingen deze beleidsmaatregelen kunnen realiseren.

Iedereen is MVO-manager

“We moeten elkaar alleen willen helpen en versterken. Ook hier kunnen we leren van de natuur. Ik gebruikte in mijn pitch voor de verkiezing de metafoor van het ondergrondse netwerk van boomwortels en paddestoelen, eigenlijk een schimmel – mycorrhizae genoemd – dat voedsel uitwisselt en ervoor zorgt dat bomen met elkaar communiceren en waar nodig zelfs kunnen helpen met extra voeding. Zo zie ik mijn rol als MVO-manager zowel binnen als buiten Interface. En ik denk dat iedereen een MVO-manager is of in ieder geval zou moeten zijn, want samen kunnen we concreet resultaat boeken en het klimaat - letterlijk en figuurlijk - creëren waar alles en iedereen zich goed voelt en wel bij vaart. Dus denk mee voor het grotere geheel, niet alleen vanuit je eigen belang en sluit je aan bij Climate Cleanup!”

Geanne van Arkel deelt graag de volgende bronnen voor informatie en inspiratie:

https://www.insideinside.nl/
http://www.biomimicrynl.org/
https://blog.interface.com/en-uk/creating-positive-spaces-using-biophilic-design/
http://www.interface.com/EU/nl-NL/campaign/positive-spaces/positive-spaces-article-index-nl_NL
https://thenaturalstep.nl/
http://www.interface.com/EU/nl-NL/campaign/climate-take-back/Climate-Take-Back-nl_NL
https://www.slideshare.net/Interface/lets-start-the-climate-take-back
https://www.drawdown.org/
https://climatecleanup.org/
https://www.ted.com/talks/johan_rockstrom_5_transformational_policies_for_a_prosperous_and_sustainable_world?utm_campaign=tedspread&utm_medium=referral&utm_source=tedcomshare
https://www.dekennisvannu.nl/site/special/Het-machtige-schimmelrijk/80#!/

Delen:

Meer nieuws

Maarten Bronda nieuwe CFO Sodexo Nederland

Maarten Bronda nieuwe CFO Sodexo Nederland

woensdag 3 september

Maarten Bronda is per 1 september de nieuwe CFO Sodexo Nederland en maakt deel uit van het directieteam. Sinds 2024 was ...

Lees meer

AT Osborne opnieuw gecertificeerd op hoogste trede van CO2-Prestatieladder

AT Osborne opnieuw gecertificeerd op hoogste trede van CO2-Prestatieladder

woensdag 3 september

AT Osborne heeft voor het vijfde jaar op rij de hoogste trede van de CO2-prestatieladder behaald. Het adviesbureau heeft, ...

Lees meer

Alvero publiceert duurzaamheidsverslag 2025

Alvero publiceert duurzaamheidsverslag 2025

dinsdag 2 september

Met het verslag 'Maak gebruik van wat er is' laat Alvero zien hoe meubelverhuur is uitgegroeid tot een strategische pijler ...

Lees meer

Tien MVO-managers op de shortlist voor titel ‘MVO Manager van het Jaar 2025’ 

Tien MVO-managers op de shortlist voor titel ‘MVO Manager ...

dinsdag 2 september

De shortlist met 10 kandidaten voor de MVO Manager van het Jaar verkiezing editie 2025 is bekend gemaakt. Dit jaar ...

Lees meer

Whitepaper: Natuurlijke elementen in de werkomgeving

Whitepaper: Natuurlijke elementen in de werkomgeving

maandag 1 september

Natuurlijke elementen op de werkvloer dragen bij aan een gezondere en productievere werkomgeving. In HEYDAY's nieuwe whitepaper ...

Lees meer

Stichting Politieveteraan ontvangt winnaarscheque ISS WorkPlace Manager Award 

Stichting Politieveteraan ontvangt winnaarscheque ISS WorkPlace ...

vrijdag 29 augustus

Namens ISS en Maaike van Kats (winnaar WorkPlace Manager 2024) heeft Wim Kooyman op 26 augustus de winnaarscheque van de ...

Lees meer

ISS en SBB versterken samenwerking voor meer stagekansen in facilitaire dienstverlening

ISS en SBB versterken samenwerking voor meer stagekansen in facilitaire ...

donderdag 28 augustus

ISS en de Samenwerkingsorganisatie Beroepsonderwijs Bedrijfsleven (SBB) bundelen hun krachten om jongeren betere kansen ...

Lees meer

Gen Z helpt oudere collega’s met AI en verhogen productiviteit op de werkvloer

Gen Z helpt oudere collega’s met AI en verhogen productiviteit ...

woensdag 27 augustus

Uit nieuw internationaal onderzoek van International Workplace Group (IWG), bekend van onder meer Spaces en Regus, blijkt ...

Lees meer

5 jaar hybride werken: wat werkt, wat schuurt?

5 jaar hybride werken: wat werkt, wat schuurt?

woensdag 27 augustus

Op woensdag 27 augustus 2025 vindt het jaarlijkse congres van het Center for People and Buildings (CFPB) plaats, ditmaal ...

Lees meer

Minder vierkante meters, meer visie bij VGZ

Minder vierkante meters, meer visie bij VGZ

dinsdag 26 augustus

Wat doe je als je te veel kantoorruimte hebt, maar toch strategisch aanwezig wilt blijven in de regio? Die vraag lag op ...

Lees meer

Jubileum WorkPlace Xperience 2026 in Jaarbeurs Utrecht

Jubileum WorkPlace Xperience 2026 in Jaarbeurs Utrecht

dinsdag 26 augustus

Op 22 en 23 april 2026 vindt de vijfde editie van de WorkPlace Xperience plaats in de Jaarbeurs Utrecht. Deze jubileumeditie ...

Lees meer

Door AI van rapporten naar echte antwoorden

Door AI van rapporten naar echte antwoorden

maandag 25 augustus

Een overvloed aan data betekent nog niet dat de juiste antwoorden eenvoudig te vinden zijn. Met de nieuwe AI-module Deep ...

Lees meer

Nieuwe cijfers CBS: werkenden zitten bijna 9 uur op een dag 

Nieuwe cijfers CBS: werkenden zitten bijna 9 uur op een dag 

vrijdag 22 augustus

In 2025 zaten Nederlandse werknemers gemiddeld 8,8 uur per dag. Dit blijkt uit de nieuwste cijfers van het CBS. Schertsend ...

Lees meer

Lichte ontmoetingsplek in monumentaal ministerie

Lichte ontmoetingsplek in monumentaal ministerie

donderdag 21 augustus

In het Ministerie van Economische Zaken in Den Haag is de orangerie en het Friedhoff-paviljoen nieuw leven ingeblazen. Het ...

Lees meer

Ctalents helpt mensen met autisme aan duurzaam werk

Ctalents helpt mensen met autisme aan duurzaam werk

donderdag 21 augustus

Terwijl honderdduizenden vacatures onvervuld blijven, zit 65% van de mensen met autisme zonder baan. Detacheringsbureau ...

Lees meer

Solved Club 25 belicht toekomst van kantoorhuisvesting

Solved Club 25 belicht toekomst van kantoorhuisvesting

woensdag 20 augustus

Donderdag 18 september 2025 organiseert Solved in Rotterdam de jaarlijkse Solved Club 25, een exclusief evenement voor beslissers ...

Lees meer

Ontdek Campus Day 2025 in Amsterdam

Ontdek Campus Day 2025 in Amsterdam

dinsdag 19 augustus

Op dinsdag 30 september 2025 komt de volgende editie van Campus Day naar Amsterdam, met het actuele thema 'De campus in ...

Lees meer

De top 10 Workation bestemmingen van 2025

De top 10 Workation bestemmingen van 2025

dinsdag 19 augustus

In de derde jaarlijkse Work from Anywhere Barometer heeft International Workplace Group (IWG) Tokyo uitgeroepen tot de beste ...

Lees meer

Van ABW naar Experience Based Working: maak de volgende stap in werkplekconcepten!

Van ABW naar Experience Based Working: maak de volgende stap ...

maandag 18 augustus

Activity Based Working heeft veel organisaties verder gebracht. Tijdens de cursusdag van WorkWire op donderdag 4 september ...

Lees meer

'Focus op impact van werkplekkeuzes'

'Focus op impact van werkplekkeuzes'

donderdag 14 augustus

Per 1 augustus jl. is Rianne Appel-Meulenbroek benoemd tot hoogleraar Corporate Real Estate & Workplace Management aan ...

Lees meer

Terug naar boven